Son zamanlarda

Blogumu uzun zamandır ihmal ediyorum. Her zamanki gibi yani.
 
TechEd Europe 2006
TechEd için yine Barcelona’ydım. Yine diyorum, çünkü bu üçüncü teched katıldığım, hepsi de Barcelona’daydı.. Biraz teched biraz BNC’den bahsedelim..
 
TechEd bu sene zayıftı, yine de bayağı faydalandığımı düşünüyorum. Açılış sönük, hatta berbattı. Microsoft EMEA’nın DPE yöneticileri açılışta bazı ürünlerin de lansmanını yaptı galiba, ama ben tam olarak anlayamadım; düşünün artık ne kadar cansızdı. Konferans öncesi oturumlarında Ingo Rammer ve bir alman arkadaşından tam günlük WF dinledim. Bu bayağı faydalı oldu. Diğer günlerde ise Ask the Experts’de durmak zorunda kaldım bir süre. Bunun dışında da bazı önemli oturumlara girmeye çalıştım. UML’i geliştiren meşhur three amigos’dan biri olan Ivar Jacobsen kendi şirketi adına yeni geliştirdikleri Essential UP adında bir süreci tanıtıyordu. VSTS entegre araçlarla desteklemişler, uzun uzun anlattı, bazı iyi fikirler var gibi.. Ama oturum ilginçti, yazılım tarihi gibi 🙂
 
Bir diğer önemli sunum da, bizzat Anders Hejlsberg tarafından anlatılan Linq oturumuydu. Öncelikle, bu teknoloji lin-q diye okunmuyor, link ile okunuşu aynı. Bazı çok güçlü özellikleri var, ama ben dilin içine tamamen entegre yapısını sevmedim. Yine de nesneler üzerinde doğrudan sorgulama imkanlarını kullanabiliriz gibi geliyor.
 
BNC
Sevgili Mehmet Emre, Techeddeki türkleri biraraya getirelim diye gaza gelince hep beraber toplandık önce Cafe Zurich’te birşeyler içtik. Sonra da La Ramblas’daki Placa Real’deki güzel bir restorana gittik. Orada yediğim balıktan zehirlendim ama yine de güzel yer.. İzmirden ve İstanbul’dan gelen 10 – 12 kişi kadardık; sevgili dostlar Ali Rıza ve Füsun, Selçuk ve Zeynep, Jan ve diğer dostlarla güzel bir akşam geçirdik.
 
Uçağım Cumartesi öğlenden sonra olduğu için, daha önceki gidişlerimde göremediğim Picasso müzesine gitme imkanım oldu. Çok zengin bir sürekli koleksiyona sahip bu müzenin benim için en önemli bölümü kesinlikle "Las Meninas" sergisiydi; hatta sadece bunları görmeye gittim desem yeridir. Las Meninas, Velazquez’in 1656 yılında yaptığı en önemli yapıtı; Picasso tarafından 1957 baştan yaratılır. Bu iki Meninas hikayesi gerçekten ilginç, özellikle de merhum Muhan Soysal’a atfedilen öyküki yeri ve bu öykünün tekrar tekrar anlatılışı ile.. Geniş bir zamanda bunu da yazmak istiyorum, ama o zamana kadar bekleyecek..
Bu yazı Uncategorized içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s