Frameworkte neler olmalı

Son zamanlarda birçok şirketten framework yazdıkları haberleri geliyor. Yazılım şirketlerinin kendi kütüphanelerine sahip olmaları alışılmadık birşey değil ama, framework deyince, sizi bilmem ama ben biraz daha farklı birşeyler bekliyorum.
 
Framework kelimesinin çok uygun bir karşılığı maalesef türkçede yok. İskelet, çatı, kafes kesinlikle uymuyor da, yapı biraz makul gelebiliyor; ben altyapıyı en yakın karşılık olarak görüyorum. Altyapı olarak görünce de, yazılım altyapısı sadece birtakım kütüphaneden fazlasını sunmalı diyorum. Peki neler olmalı bir framework’ün etki alanında? Bakalım;
  1. Mimari
  2. Kütüphaneler
  3. Araçlar
  4. Rehberlik

Mimarinin kütüphanelerden önemli olduğunu düşünüyorum. Mimari, kütüphaneleri birbirlerine bağlayan yapıştırıcı görevini üstleniyor. Sağlamlığı üzerine kurulan tüm yapıların temelini oluşturduğu için, kurulu kütüphanelerin sağlamlığının ve esnekliğinin temelini de mimari oluşturuyor.

Kütüphaneler de bu işin doğal olarak bir parçası. Mimarinin birinci sırada yer alması, bileşenlerin önemini azaltmıyor. Bileşenler açısından önemli olan noktalar, birbirleriyle olan ilişkileri ve mimariyi uygulayış biçimleridir. Kütüphaneler açısından önemli bir örneği Microsoft’un Enterprise Library’si sunuyor. EL bir takım bileşenden oluşuyor, ancak bunların aynı başlık altında toplanmaktan başka ortak noktası yok. EL bileşenlerinin takip etmeleri gereken ortak mimari kuralları olmadığı için birçok yetenekleri olmakla beraber bütün olmadıklarını düşünüyorum. Bu yüzden tüm altyapı bileşenlerinin, öncelikle sağtanmış olan mimariye bağlı olmaları, sağlıklı bir altyapı için zorunluluk teşkil ediyor. Bileşen kütüphaneleri içinde muhakkak ön yüz kontrollerini, tekrar kullanılabilir ön yüz yapı taşlarını da düşünmek gerekmektedir.

Altyapının önemli hedefi, faydanın kayde değer kısmını soyutlama ile sağlamasıdır. Bununla birlikte bazı araçlarında fayda sağlayacağı şüphesizdir. Bunların içinde, kod üreten araçlar, test, yapılandırma vs gibi araçlar sayılmalıdır. Bu tip araçlar altyapının faydalarını arttırmak için kullanılmalıdır.

Microsoft’un diğer tüm üreticiler içerisinde tartışmasız üstünlüklerinden biri bilgi kaynakları yaratmadaki ve sunmadaki zenginliğidir. Ücretli ve ücretsiz materyallerle yazılımcıların bilgiye erişimini kolaylaştırmaktadır. Oracle, belki yüzlerce kitaba eş değer materyali web sitelerinden ücretsiz olarak sunuyor, ama bu kaynakları bulmak, bunların içinden aradığınız bilgiyi bulmak başka bir dert. Uzun sözün kısası, en iyi yazılım altyapısı bile uygun dokümantasyon ve referans materyalleri olmadan fayda sağlamayacaktır.

Kısacası, bence iyi bir yazılım altyapısının bu dört bileşeni bir araya getirmesi gerekmektedir. Bunları doğru denge ile harmanlamak, yeni yazılım trendlerini oluşturacaktır. Yazılımda yeni akımların, bu yaklaşım çerçevesinde ortaya atılacak araçlar ve mimarilerde yoğunlaşacağını, ancak başarının görünmeyen beşinci bileşen olan dengenin üzerinde kurulmasını bekliyorum.

Bu yazı Uncategorized içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s