Rehberlik

Dünkü günlük yazımı düşününce, rehberlik başlığını, olması gerektiğinden daha az anlaşılmasına neden olacak şekilde anlattığımı gördüm. Rehberlik bir taraftan altyapının kullanımı hakkında bilgi sağlamalıdır. Kullanımının ötesinde iç yapısına, mimariye, bileşenlerin çalışma ve davranış biçimlerinin detaylarına dair dökümanlar da yazılımcılara sunulmalıdır.
 
Ancak rehberlik bunun ötesinde, projenin geliştirilmesi ile ilgili yöntemler hakkında da yol göstermelidir. Sağlam bir altyapı, kendi mimari bütünlüğü içerisinde, bir projenin geliştirilmesi için gerekli adımlar ve uygulamalar konusunda da rehberlik sağlayabilmelidir.
 
Bu düşüncelerimin altında yatan, bir altyapının aynı zamanda bir metodoloji barındırması zorunluluğu değil. Başından beri savunduğum, altyapının bir vizyona sahip olması gerektiği; bu vizyon, altyapının kullanım alanlarını daraltırken verimliliğini arttırmalıdır. Belirli tipte projelerde başarılı olmak üzere tasarlanmalı, bu tip projelerde hedeflediği alanlarda fayda sağlayabilmelidir. Bu yaklaşım, projelerin geliştirilmesine de katkı sağlayabilir; şöyle ki, geliştirme yaklaşımı, mimarisi, kullanacağı araçlar ve tasarım özellikleri belli bir projenin yaşam döngüsü içinde hangi basamakları hangi yöntemlerle geçeceği de öngörülebilir olacaktır.
 
Bu bakış açısıyla, bir altyapı geliştiricilere metodoloji rehberliği de sağlayabilmelidir. Bu metodoloji, orjinal yahut eksiksiz olmak zorunda değildir, ancak altyapının çizdiği çerçevede, altyapı kullanımının temel avantajı geliştirme kolaylığına katkıda bulunacak unsurları barındırmalıdır.
Bu yazı Uncategorized içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s