Ekşi sözlükdeki yanlış nerede?

Eleştiriyi olgunlukla kabul edebilmek lazım. Sözlüğün adı da bu yüzden ekşi herhalde, ağızda her zaman güzel bir tad bırakmayabiliyor. Ancak eleştirilerin nereden geldiği belli olmadığı ve cevap verme imkanınız olmadığında hissettiğiniz ekşiden biraz daha sevimsiz olabiliyor. Bunu maalesef başınıza gelmeyince anlamıyorsunuz.
 
Bir süre önce ekşi sözlükte i-con hakkında sevimsiz bir eleştiri yayınlandı. Bizi spam göndermekle suçlayan paragrafta hakarete varan ifadeler vardı. Talebimiz üzerine yazı kaldırıldı, ancak hakaretamiz ifadeler olmadan tekrar yayınlanabileceği ifade edildi. i-con’un eposta reklam politikasına ayrıca değineceğim; ancak burada rahatsız edici bulduğum, sözlük yazarların ellerindeki web sitesini fütursuzca yazmak için kullanabilmesidir, üstelik buna karşı tek yapabileceğiniz sözlüğün kendisine başvurmak. Tekzip yayınlatma? Böyle birşey söz konusu değil, muhtemelen hukuki bir faaliyet haricinde de muhtemel olmayacaktır. Bu durum sözlük yazarlarına istediklerini istedikleri gibi eleştirme imkanı yaratırken, eleştirilenlerin ne kendini eleştirenin kimliği hakkında bilgi sahibi olma imkanı var, ne de eleştirilere cevap verme hakkı. Bu demokratik ifade özgürlüğünün bir parçası olamaz, olmamalıdır. Bu aynı zamanda internetin özgürlüğünü tehlikeye atacak bir yanlıştır; bu şekilde eleştireceğiniz bir politikacı yarın öbürgün benzer tüm kanalları susturmak için harekete geçebilir, üstelik çok kimse hak da verecektir. Eleştirilerin haklı olabilmesi için gönderilen epostaları bir sitede yayınlamak yetmez, kim olduğunu da açıklayabilmelisin, üstelik yayınladığın yerde cevap hakkı da sağlayabilmelisin. Ben de sözlük ve kim olduğunu bilmediğim yazarı hakkında eleştirimi yazıyorum, ama bunu adımı sanımı gizleyerek yapmıyorum. Sözlüğe sorarım, acaba kimliği belli olmayan yazarınız rakiplerimizden birine yaranmak için bizi karalamaya çalışıyor olabilir mi? Kim bilir bilmem, ama biz bilmiyoruz, çünkü karşımızda adı soyadı belli olmayan takma isimlerden başka bir şey yok. Internet özgürlüğü buysa, yanlış birşey yapmışız.
 
i-con’un eposta ile reklam politikasına gelince. i-con öncelikle sadece bizden haber almak isteyenlere bilgi göndermeyi hedeflemektedir. Bizden birşeyler duymak istemeyenler, tomarla masrafa girip eğitimlerimize de katılmayacaktır, bu kadar basit bir gerçeği bilemeyecek değiliz. Reklamın iyisi kötüsü yoktur yaklaşımını beğenmeğiz, tasvip etmez, hatta küçük görürüz. Eposta listelerini sağdan soldan toplamayız, başka yerden elimize geçen epostalara doğrudan gönderim asla yapmayız, eğer irtibat kurma ihtiyacı içinde olduğumuzu düşünürsek, birinci elden bir eposta göndererek kendileriyle birebir irtibata geçmeye çalışırız. İzin alınmadan eposta gönderimi yapmayız. Yine de listelerimizden çıkmak isteyenlere bunun için çeşitli imkanlar sunarız; dışhizmet olarak kullandığımız eposta gönderim sistemi alıcılara kendi bilgilerini güncelleme ve gönderim listelerinden çıkma imkanı tanır. Bu bilgiler düzenli olarak güncellenir. CRM veritabanımızda bulunan bilgileri hiçbir gerekçeyle başka kişi ve kuruluşlarla paylaşmayız, tüm müşterilerimizin bilgilerini gizli tutmak için çaba harcarız.
 
Tüm bunların ötesinde aksayan hiçbir nokta olmaz mı? Olur elbet, kimseyi rencide etmek istemeyiz, ama biz de yanlış yapabiliriz, bizimle irtibata geçme zahmetine katlananlardan bizzat özür dileriz, telafi etme imkanı yaratmaya çalışırız.
 
Ama yüce sözlük yazarları, sıradan ölümlüler gibi hareket etme ihtiyacı duyamazlar tabii, onun yerine sözlüğün gücünü kullanırlar. İlk araştırmalarımız gösteriyor ki, bize gönderildiği öne sürülerek internette yayınlanan epostalar tarafımıza ulaşmamış. Acaba gönderildiler mi? Acaba ilgili şahıs gerçekten çıkmak istedi mi? Bilemiyoruz, çünkü sadece internetten yayın yapıyor ve kimliğini gizliyor. Kim olduğunu bilmediğimiz birinin listeden çıkması için birşey yapamıyoruz maalesef.
 
Hukukçu değilim, ama ekşi sözlük bu davranışı ile kişilik haklarımıza ve ticari faaliyetlerimize zarar verecek bir girişimin içerisinde gibi geliyor bana. Yazık..
Bu yazı Uncategorized içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s