Museu Picasso

Geçenlerdeki bir blog yazısında kısaca değinip geçtim ama Barcelona Museu Picasso kısaca bahsedilip geçilecek bir yer değil kesinlikle. Las Meninas uğruna gitsem de müzede Picasso’nun tanımadığı bir yanıyla tanıştım ve çok etkilendim. Öncelikle söylemekte fayda var ki, sanattan anlamam. Sadece teknik olarak değil, genel kültürüm de zayıftır. Örneğin ben Picasso’nun sadece kaşı gözü birbirine girmiş resimlerini bilirdim. Oysa Picasso özellikle ilk dönemlerinde klasik resmin en güzel örneklerinden sayılması gerekecek bir çok resme imza atmış (ya da bazılarını imzalamamış, ama kastettiğim bu değil zaten..) Örneğin 14 yaşındayken yaptığı 1895 tarihli Bereli Adam portresi, Picasso’nun dehasına ait erken izler taşıyor.
 
Müzede sergilenen diğer eserler arasında özellikle hayranlık uyandıran resimlerden bir diğeri de 1897’de Barcelona’da yaptığı Bilim ve Merhamet tablosu. Normal çalışmalarından daha büyük eser Madrid’deki bir yarışma için hazırlanmış. Benzer resimlerden biri de, Cubism olarak adlandırılan özgül stili kullanmaya başlamadan önceki önemli eserlerinden biri olan Senora Canals’ın Portresi. (Paris 1905)
 
Sonrasındaysa Picasso’nun sanatsal arayışlarındaki ayak izlerini takip ediyorsunuz. Görüntünün kavrama, nesnelerin geometriye dönüşümü ile resim göz yerine akla hitap etmeye başlıyor. Anlamak için bilmenin şart olduğunu anlıyorum.
 
Müzenin web sitesi bilgilendirici: http://www.museupicasso.bcn.es. Koleksiyon bölümünde müzede bulunan önemli eserlerini görme imkanı da bulunuyor.
Bu yazı Uncategorized içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s