Çekin elinizi blogdan

Son günlerde sağda solda e-ticaretin yeni mecrası diye lanse edilmeye başlandı. Evet, blog’dan bahsediyorum. Uzun zamandır rahatsız ediyordu, şirketler çalışanlarına sanki zorla blog oluşturuyor, takım blogları, grup blogları ve içeriği sabit, hatta ürünlerle ilgili bloglar. Blog pazar tezgahı olma yolunda hızla ilerliyor, itici gücü de herşeyi satılık gören zihniyet var. Karpuz satıcıları yine iş başında, onlara göre her şey karpuz, her yer sergi; satalım yeter.
 
Burası, bu blog, kendi şirketim dahil olmak üzere, tüm maddi kaygılardan uzak bir mecradır. Özü sözü bir blogdur, içimde neyse burada odur. Yeri gelir bazı şeyler daha derinde kalır, buraya yansımaz ama burada satış kaygılarımı görürseniz, yakın bu defterleri.. (nası olacaksa artık!) blog ifade özgürlüğümün yansımasıdır, reklam alanı değil.. bedava reklam yapmak isteyenler blog yazmasınlar, ne yapılır bilmiyorum ama yolunu bulsunlar, yapsınlar.
 
Bir de bilişimin gurusu geçinip blogu yeni e-ticaret icadı olarak çıkıp anlatanlar var. (bkz bazı sektör yayınları, isim misim verip polemik yaratmayalım, çünkü zaten bir değil bin yerde bin farklı kişi yanı hikayeyi anlatıyor..) Ne blogu anlamışlar ne de interneti, diyorum ya karpuzcu bunlar, tek bildikleri karpuz, o yüzden her şeyi karpuz sanıyorlar.
 
Bir amerikan atasözü (iki yüz yılda atasözü oluyormuş demek ki) tek aleti çekiç olan herşeyi çivi zanneder diyormuş. Bizim bilişimin satış uzmanları ve yöneticileri de her şeyi karpuz zannediyorlar. (şimdi buradan derin konulara da yelken açılır, türk bilişiminde uluslararası üreticilerin ve ülke ofislerinin rolü falan gibi ama, burası blog, geyik yapayım diye açtım, karpuz satmaya değil a ;))
Bu yazı Uncategorized içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s