Yeni yıl ve bayram

Yeni yıl ile bayramın bir araya gelişi ne güzel oldu. Bir seferde tüm kutlamaları bir seferde aradan çıkarttık.. Gerçi birçoklarının düşündüğü gibi Hristiyan ve Müslümanların kutsal bayramları bir araya gelmedi, 1 Ocak Gregoryan takvimin yılbaşı olarak tüm batı ülkelerinde kutlanmakla beraber doğrudan bir Hristiyan bayramı değil. Bu dönemde kutlanan, İsa’nın doğumunu ifade eden "Christmas" genellikle 25 Aralık (Gregoryan) ve bazı Ortadoks kiliseleri için de 7 Ocak (Gregoryan – 25 Aralık Jülyen) gününe denk gelmektedir. Hatta Noel Baba’nın (Father Christmas ya da Santa Claus) gelişi de 24 Aralık’ı 25’e bağlayan gecedir, yılbaşı değil.. Detaylar için http://en.wikipedia.org/wiki/Christmas 2007’de ikinci kez kutlanacak Kurban Bayramı bu sefer de Noel’den 2 gün önce 23 Aralık’ta bitecek.
 
Neyse, ne güzel hep bir arada bayram kutlasa keşke dünya insanları. Kutlama deyince, teknolojinin kutlamaları nasıl etkilediği konuşuluyor bugünlerde. SMS göndererek insanların birbirini aramadığından şikayet ediliyor. Ben SMS konusunda bu kadar katı değilim, faydalı bile olabileceğini düşünüyorum. Beni daha rahatsız eden, Word mail merge ile gönderilen epostalar. Derdimi anlatayım.
 
Bana doğrudan gönderilen gerek SMS gerek epostalara cevap vermek adetimdir. Bunları atlamamaya çalışırım. Birçok dost ve tanıdık belirli günlerde bulk mailing SMS tebrik yolluyorlar sağ olsunlar, bizi de unutmuyorlar. Ancak benim böyle bir adetim yok, bana özel olmadığı içinde ayrı ayrı bunlara cevap yazmıyorum, kimsenin de beklediğini düşünmüyorum. Ancak mail merge ile yollanan epostalarda rahatlıkla ismini yazman mümkün, yani gelen mail, "Sevgili Kerem" diye başlayabiliyor. Şimdi bu bana mı yollanmış, yoksa aslında adım sadece bir excel listesinde, word oradan alıp mı yolluyor bunları? Ne önemi var diyebilirsiniz, ben önemsiyorum. Otomatik olarak yollanan bir tebriğe oturup da cevap yazmak, bunu buraya yazmaktan daha zor geliyor bana, hatta yazmaktan çok belki de yazmış olmak zor geliyor.
 
Bence en iyisi, kurumsal tebrikleri böyle yollamakta sakınca yok, ama kişisel tebriklerde kişiden bir parça olmalı. Bu sebepten bayram, yılbaşı, milli bayram, kandil ve bilcümle tebriklerde bulk SMS ve mailing yapmıyorum. Gerçekten değer vermek istiyorsanız, zahmet edin, iki dakikanızı ayırın; ya da hiç yollamayın boş verin, ben öyle yapıyorum.
Bu yazı Uncategorized içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s