i-con yazılım mühendisliği eğitimleri

i-con iki yıldır yazılım mühendisliği eğitimleri başlığı ile bir dizi eğitim düzenliyor. Bu eğitimlerin ortak noktası kodlama dışında kalan yazılım konularının işlenmesi, örneğin modelleme, tasarım ya da yazılım projelerinin yönetimi, test vs. Diğer taraftan ilgilenenler hatırlayacaktır, birkaç sene önce BilgeAdam ve birkaç şirket daha "yazılım mühendisliği sertifikası" adı altında verilen eğitimlerden dolayı ceza almıştı. Bu iki konuyu eşleştiren bazı ilgilenenler ara sıra eposta atarak bu konudaki fikirlerini paylaşıyor ya da bilgi istiyorlar. Bu vesile ile açık bir cevap vermek istedim.
 
Öncelikle açıkça belirtilmesi gereken birinci konu, i-con tarafından düzenlenen bu çalışmalara katılmak suretiyle "yazılım mühendisi" olunmayacağı. Bana sorsanız, yazılım geliştirmede çalışıyorsanız rahatlıkla yazılım mühendisi olarak adlanabilirsiniz, bu bir iş ünvanıdır. Ama Türkiye’de iş kanunları bir kimsenin mühendis olarak adlanabilmesi için 4 yıllık mühendislik okulu okuması gerektiğini söylüyor. Bu durum tartışmaya açık değil, bu sebepten uzatmaya da gerek yok. Yani Türkiye’de eğitim gördüyseniz sadece İzmir’deki Ekonomi Üniversitesindeki yazılım mühendisliği bölümlerini bitirenler bu ünvanı kullanabilir gibi bir sonuç çıkıyor. Netice olarak bu çalışmalara katılmak kimseyi ne yazılım mühendisi yapara ne de mühendis. Bu yönde bir belge veya sertifika gibi bir vaad da olmadığına dikkat çekeriz. Yukarıda bahsettiğim cezalara bakıldığı zaman, cezalar reklam kurulu tarafından tüketiciyi yanlış yönlendirmekten verildi, mühendislik ünvanının kullanımı ile ilintili bir ceza bu anlamda ortada suç olmadığı için söz konusu olmuyor. Maalesef bu farkı gözetmeyen kimseler bize bazen başvuruyorlar, "mühendislik eğitimi vermek yasak, bunu kaldırın" diye. Herhangi bir konuda eğitim vermenin yasak olması için bu faaliyetin suç kapsamına girmesi lazım, henüz yazılım mühendisliği yasal bir suç teşkil etmiyor 🙂 Herhangi bir tanıtım materyalinde ise hileli vaad edilen bir ünvan ya da benzer bir belge, sertifika vs olmadığı için reklamla birini kandırmak da söz konusu olmayacaktır.
 
Peki bu eğitimlere ne isim verilmeli. Bizim çıkış noktamızı açıklamak isterim. Bu eğitim paketi ki genişlemekte ve değişmektedir zaman içinde, genel hatlarıyla, yazılım mühendisliği mesleğini tanımlayan IEEE SWEBOK dokümanı içinde listelenmiş bilgi alanları ile örtüşen konulardan oluşmaktadır. Yani bu mesleğin profesyonel eğitimleridir. Bu şartlar altında verilecek en iyi ismin, meslek ile ilintili olacağı düşünülmüştür. Bizce uygun olan bu olduğu için bu yönde de faaliyetler sürdürülmektedir.
 
 
Bu yazı i-con içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s