scrum basics

Son günlerde scrum ile ilgili bir kitap okuyorum, daha doğrusu sayfaları arasında göz gezdiriyorum. Oldukça da başlardayım, henüz pek bir şey bildiğimi ya da anladığımı söyleyemem, ama temel bir iki şey dikkati çekmeye başladı. Bu arada, scrum özellikle Microsoft içinde oldukça yaygın kullanılıyormuş, duyduğuma göre. Scrum ciddi şekilde Ken Schwaber’in yayınladığı kitaplar ve onun çalışmalarıyla yönleniyor.
 
Scrumda proje paydaşları ikiye ayrılıyor, Schwaber’in tanımıyla "tavuklar" ve "domuzlar". Domuzlar işi üstlenenler, tavuklarsa sadece katılanlar. Schwaber kitapta bu terimleri kullanmasını bir fıkra ile açıklıyor. Kelimlerin tam oturması için bu fıkrayı tercüme etmeden aktarıp mealini açıklamaya çalışacağım:
 
"chicken says to the pig, "do you want to open a restaurant with me?" The pig considers the question and replies, "Yes, I’d like that. What do you want to call it?" "ham and egg" chicken replies. Pig reconsiders this again and says, "on a second thoughts, I don’t think I want to open a restaurant with you, because I will be committed but you’d be only involved." (Agile Project Management with Scrum, Ken Schwaber, MS Press)
 
Tavuk domuza bir lokanta açmayı önerir. Öneriyi beğenen domuz, restoranın adının ne olacağını sorunca, tavuk, "jambonlu omlet" der. İkirciklenen domuz "düşündüm de, ben bu işte yokum, ben adanacağım, sense burnunu sokacaksın" der.
 
Projelerin paydaşları deyince, tavuklarla domuzları ayırd etmek iyi bir fikir. Scrumda başka güzel uygulamalar var, bunlara da sırası gelince değinirim.
Bu yazı Yazılım mühendisliği içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s