Dürüst eleştirinin ilkeleri ve ekşi sözlük

Okuyanlar hatırlarlar, bir ekşi sözlük yazarına istemi dışında eposta gönderdiğimiz için ilgili sitede hakkımızda uygunsuz bulduğumuz birkaç cümle yazmıştı. Uyarımız üzerine yazının üslubu değiştirildi ancak içeriği aynı şekilde kaldı. Eposta ile pazarlama politikamız belli, kesinlikle bizimle irtibata geçmemiş birini eposta tanıtım listesine almayız, istemeyenleri çıkartırız. Tabii ki teknik arızalar ya da süreçte yanlışlıklar olabilir, daha önce oldu ve düzeltilmesi için çalıştık, ancak temel ilkemiz bizden birşeyler duymak istemeyenlere zorla anlatmaya çalışmanın manasızlığı olduğundan istemeyeni derhal listeden çıkartız. Ancak dediğim gibi, hiç mi arıza olmaz? Olmaması için çalışıyoruz diyeyim, niyeti iyi olan rahatlıkla anlar.
 
Medeni insanın meziyetlerinden biri de eleştiriyi hazmedebilmekdir. Yayın yoluyla yapılan eleştiride yayıncı yazarının kimliğini gizlemez ve eleştirilene cevap hakkı tanır. Ekşi sözlük kendini bunların dışında görmektedir, çünkü internet üzerinden yapılan yayınları kontrol altına alan bir yasa yoktur. Yani kendini en medeni zannedenlerin oluşturduğu teknolojisi ileri böylesine güzel bir paylaşım ortamı, aslında medeni sosyal yaşamın dirlik ve düzeni için konulan kuralların ilk fırsatta yıkılması ile sonuçlanmaktadır. Kimliği gizlenen yazar aklına estiği gibi hakaret etmekten kendini alı koyamaz, çünkü bunu insanların karşısına çıkıp yapabilecek cesareti hiçbir zaman yoktur, ve bu halin ezikliğini hisseder. İşte bu garibana bir sitede olsun gizlice yazma kamuca okunma hakkı tanınınca gerçek yüzünü ortaya koyar. Buradan açıkça birkez daha yazıyorum, ekşi sözlük internet özgürlüğümüz için ciddi bir tehdit oluşturmaktadır, yarın öbürgün burada yayınlanan gayri ciddi ve mesmenetsiz eleştirileri -benim gibi vakarla değil de- hiddetle cevaplayacak birileri internetin isteyenlerin önüne geleni karalayabildiği bir çamur deryası olduğunu söyleyecektir.
 
Bakın buradan örnek teşkil edeyim: Burası benim, Kerem Özsü’nün kişisel internet sitesi. Ekşi sözlüğü ve kim olduğunu bilmediğimiz ama hakkımızda ileri geri yazmaktan kendini alamayan yazarını ciddiyetsizlik, saygısızlık ve ilkesizlikle suçluyorum ve eleştiriyorum. Hemen bu yazının altına da cevap yazma imkanları bulunuyor. Haa bir de bizi savunduğu iddiasıyla kendi düzeninin paydaşlarına da hakaret etmekten imtina etmiyorlar ki, işte çamur deryasının daniskasıdır.
Bu yazı i-con içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s