Tefek nedir

Tefek ne demek? Bilen varsa söylesin! 
Bu yazı Uncategorized içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

12 Responses to Tefek nedir

 1. Burak dedi ki:

  Sürünen dallara sahip bitkilerin (asma, domates vs vs) kütüklerine (kütük deyince sanki büyük ağaç olması gerek gibi algılanıyor) verilen ad. Tevek de denir. (tabi sözlüklerde bulunmayabilir çünkü genel bir terim değil, anadoluda bilinir ama)

 2. Kerem dedi ki:

  Valla anlamlı bir cevap beklemiyordum aslında, Burak beni şaşırttı. Bu soru geçen gün ingiliz kız arkadaşı tarafından bir arkadaşımıza soruldu. Tefek\’in ne olduğunu bilmeyen ve sözlükte vs de bulamayan arkadaş sevgilisine soruyor nereden duydun nedir bu diye. Aldığı cevap, "ufak"ın ne olduğunu biliyorum ama "tefek"i anlamadım :)). Bana çok komik geldi, tek başına söylenince ilk defa duymuş gibi oldum :).

 3. Serhan dedi ki:

  Burak Sarıcanın yorumuna ek olarak denızde yosun dıye niteendirdiğimiz bitkilerin sarmal olarak  topraga dolananlarına da verılen isim miş:)  

 4. gokhan dedi ki:

  Tefek benim memleketimde -ki antalya oluyor- üzüm,asma gibi bitkilerin yaprakları,dalları,sürünen kısımları için kullanılan bir tabir.Hadi cümle içinde kullanalım :
   
              Tefekten evin duvarı görülmüyor.
   
  Haaa bir de "ufak Tefek" diye bir sıfat var ama konuyla alakalı mıdır bilemiyecem 😉  

 5. ilyas dedi ki:

  Domates değil; kavun, karpuz, kabak, salatalık vs. için kullanılır.

 6. ibrahim dedi ki:

  BENİM ARAMAMIM SEBEBİ İSE KÖYÜMÜN ADI ( AKTEFEK ) NE ANLAMA GELDİĞİ

 7. Kübra dedi ki:

  Karadeniz’de asma gövdesinin incesi şeklinde ağaçlardan sarmaşık gibi sarkar, kısa kısa kesip ucunu yakıp içeriz sigara gibi. Geç de olsa görmüşken yazayım dedim. 6 yılcık olmuş.

  • Sa dedi ki:

   Merhaba. Ben Sütçü İmam Üniversitesi’nden yazıyorum da. Tefek ismi verilen bu bitkiden bugün bir öğrenci bahsetti. İlginç bir araştırma konusu olabileceğini düşündük, nitekim ne olduğu konusunda bilgi bulmak bile hayli zor. Acaba bahsettiğiniz tefek bitkisinin bir fotoğrafını göndermeniz, ya da başka bir ismi varsa paylaşmanız mümkün olabilir mi?
   Teşekkürler

 8. ahmet dedi ki:

  tefeğin bir anlamıda asma gövdesindeki uzun ince sarmaşık dallardır kuruyunca kesip içeriz ciqara tadı verir

  • Sa dedi ki:

   Merhaba,

   TEFEK ismini verdiğiniz özel bir bitki mi, yoksa bildiğimiz asmanın gövdesinden mi bahsediyorsunuz? Bunu bir öğrencimiz çoocukken görmüş. Ben de verdiği bilgiler üzerine Kastamonu’da bir köyün muhtarı ile konuştum, ama o da bitkinin adını TEFEK olarak bildiğini söyledi. İşin garibi öyle bir bitkinin internette çıkmıyor oluşu. Eğer paylaşabileceğiniz bilgiler varsa, duymaktan memnun oluruz. Teşekkürler.

 9. Emre dedi ki:

  yok öyle bir şey

 10. Ali dedi ki:

  Tefek benim çocukluğumda yani 1995 senelerinde sarmaşık ağaçlarından koparıp içtiğimiz bir odun parçasıdır içinde delikler oluşturduğu için yakılıp içilen sigara gibi keyif verici bi okadar da boğazımızı yakan o dönemler de parayla alamadığımız bi çeşit sigaranın odun versionuydu:)

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s