Tarihte evvelsi gün

Aslında dün "tarihte dün" başlığı ile yayınlanacaktı bu girdi ama ortamda bir sorun var ki bir türlü yayınlayamadım..
 

17 sene önce dün 2. dünya savaşının sonunda bölünen almanya birleşti. Almanya iki büyük ülkeye bölünmüş ve iki farklı ideoloji tarafından yönetiliyordu. Avrupanın ortasındaki eski (ve şimdiki) başkent Berlin ortasından geçen bir duvarla ikiye bölünmüştü. Gorbaçov’un glasnost ve prestorayka politikalarının sonucunda doğu almanya özgürlüğüne kavuştu ve kısa bir süre sonra almanyanın "yeniden birleşmesi (deutsche Wiedervereinigung)" gerçekleşti.

 

O günleri çok romantik günler olarak hatırlıyorum. Önce insanlar ürkek ürkek duvara saldırdılar, eli tüfekli askerler hemen yanı başlarındaydı ve heran bir olay çıkacak gibi duruyordu. İlk görüntüler yayınlandığında sonunun kanlı geleceğini düşünmüştüm. Neyse ki korktuğum gibi olmadı, ve kısa süre sonra duvar yerle birdi. O günlerin en popüler grubu Scorpions’du ve herkes -alman aksanıyla ingilizce- Wind of Change söylüyordu.

 

Dün radyoda deutsche Welle’nin türkçe yayınında çeşitli yorumlar vardı. Ekonomik yükler özgürlük idealinin önüne geçmiş, almanların çoğu ve keza orada yaşayan türkler doğu almanyanın onlara yük getirdiğini düşünüyor. Hatta bir alman "keşke birleşmeseydik" dedi ve hemen ekledi: "şaka, şaka!!".

 

kelle fiyatına hürriyet, esirlik bedava;

Bu yazı Uncategorized içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s