TFS Raporları: Bug rates

TFS’in en büyük zorluklarından biri, doğası gereği, özelliklerini deneyerek öğrenmek için, hatta genel olarak deneyebilmek için muhakkak çalışan bir projeye ve belli boyutta bir takıma ihtiyaç duyuluyor olması. Diğer geliştirme araçlarında (ör: .net vs) bu tarz bir sorunla karşılaşmadan birçok şeyi denemek mümkün olsa da TFS’te yapılan pek çok deneme maalesef istenilen sonucu ancak gerçek ortamlarda kendini gösteriyor.
 
Beta 1’den beri TFS ile çalışıyorum, 2005 yazında ilk workshopları yaptık MS bünyesinde. Geçen yaz 13 kişilik bir takımla 7 aylık projede kullandık, ancak i-con projelerini yönetmekte kullandığımız son bir sene diğerlerine göre daha eğitici geçti benim açımdan. Özellikle de SPM projesi, çünkü bu projede hem yeterli boyutta bir takım söz konusu hem de workitemları mümkün olduğunca verimli kullanmaya çalıştık. TFS’in proje yönetmek açısından yeterliliği ve verimi ayrı bir tartışma konusu olmakla beraber, artık bazı raporlardan bilgi çıkartabilir duruma geldik.
 
Bu raporlardan biri de "bug rates" raporu. Belirlenen tarih aralığında bug sayılarını kümülatif, yeni/tekrar açılan ve çözülen sayılarıyla gösteren bir çizgi grafiği bu rapor. Bug rates raporu, MSF anlatırken de vurguladığımız, test ve hata takibi konularında da tekrar ettiğimiz önemli bazı bilgilerin gösterildiği bir grafik içeriyor: hata eğrisi (bug curve), bug convergence ve zero bug bounce. Belirli bir dönemde yeterince detaylı çalışıldığında bu metrikleri elde etmek mümkün. Örneğin aşağıda örnek olarak gösterdiğim raporda, ikinci tepe, yeni özelliklerin yayınlanmasından sonra ortaya çıkan yeni buglardan oluşuyor.
 
TFS ile ilgili ciddi sorunlardan biri de yeterli bilgi bulunmaması. Bu Microsoft teknolojileri ve ürünlerinde ilk defa karşılaştığım bir durum. Bu raporlar ve metriklerle ilgili detaylı bilgi bulmak neredeyse imkansız; tüm bilgiler temel seviyede kalıyor ve açıklayıcılıktan uzak. Örneğin unplanned work adındaki raporun nasıl yorumlanması gerektiğini çözmek için nasıl çalıştığını araştırıyorum ama maalesef tek bulduğum "planlanmamış işleri gösterir" gibi beylik bir ibare. Forumlarda bile yeterli bilgi yok. Zamanla süreç ile ilintili bilginin topluluklarca arttırılacağını düşünüyorum/umuyorum.
 
Belki de bunun nedenlerinden biri yukarda bahsettiğim bilgi sahibi olmak için projelerde kullanmanın zorunluluğudur.
 
Bu yazı Bilgisayarlar ve Internet içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s