Bu sefer Oktay Ekşi’ye katılmıyorum

Hürriyet’in başyazarı Oktay Ekşi görüşlerine büyük önem verdiğim köşe yazarlarının başında gelir. Birçok konuda da aynı fikirleri taşıdığımızı düşünürüm. Ama son amerikan kongresinde ele alınma ihtimali büyük ermeni soykırımı yasa tasarısı hakkındaki görüşlerine katılmıyorum. Bayram günlerinden birindeki yazısında Ekşi, türk hükümet(ler)inin sadece desteği keseriz tehditleri savurmakta olduğunu ve türklerin bu konudaki haklılıklarını hiçbir şekilde ifade etmeye çalışmadığını bu yüzden bu sorunun çözülmesinin imkansız olduğunu yazıyor. Haklı olduğu yanlar var kesinlikle. Katılmadığım kısım şu: Türkiye’nin karşısında bir şekilde adalet dağıtmaya çalışan bir organizasyon yok ki, haklı ya da haksız argümanları anlatabilesiniz.
 
Karşımızda iki grup var; biri tamamen oy hesaplarıyla hareket edip seçim bölgelerindeki ermeni kökenli oyların peşinde, kısaca Türkiye umurlarında değil. (aslında bence ermeniler de Ermenistan da umurlarında değil, maksat bir kısım seçmene hoş gözükmek). Diğer tarafta da ulusal yönetim, yerel oylardan etkilenmeyen (?) ama Irak savaşındaki başarı/başarısızlığın doğrudan sorumlusu olarak görülen. Bu ikinci grup da aslında ne Türkiye’yle ilgili, ne türklere haksızlık yapılması vs ne de ermenilerle bir alıp vereceği var. Onların tek düşündüğü de Irak savaşında Türkiye’nin desteği.
 
Şimdi bu şartlarda kim sizin tarihi haklılığınızı takar?? Herkesin kendi derdi başka! Ya da başka deyişle kasap et, koyun can derdinde. Çözüm ne? Her milli sorunun çözümü aynı, güçlü ekonomi, güçlü/becerikli dışişleri, güçlü ordu, uluslararası etkin Türkiye!!
 
Yasa tasarısı ile ilgili haberlere farklı bir açıdan ulaşmak için New York Times’ı okumanızı öneririm: www.nytimes.com
Bu yazı Haberler ve politika içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s