Türkiye’den neden facebook çıkmaz?

Son günlerdeki Facebook çılgınlığı tam bir furyaya dönüştü, sağlam bir PR hamlesi vardı ama herhalde PR’cılar bile bu kadar büyük bir fenomeni bu kadar kısa sürede yaratacaklarını düşünmüyorlardı; gerçi gelgit kadar hızlı geldiyse gidişini de öyle mi beklemek lazım, en iyisi bekleyip göreceğiz. Zaten konumuz modern zaman eğlenceliklerinin uçuculuğu değil, daha çok kaynağı.
 
Son günlerde Facebook sohbeti uzadıkça Türkiye’den neden böyle bir şey çıkmıyor sorusuyla karşılaşıyorum, hatta büyükler falan biraz da sorgucu, madem yazılımcısın neden böyle bir şey yapamıyorsun gibilerden soruyorlar. Gerçekten Türkiye’den böyle bir şey çıkar mı?
 
Öncelikle, her moda olanı biz niye yapamadık/yapamıyoruz diye sorgulamak komik aslında. Tipik türk diyeceğim de acaba başkaları da yapıyor mu emin değilim, o yüzden demiyorum. Neyse, şart değil, her ülkenin kendi üretimi var, o yüzden her tarakta bezimiz olmasa da olur; bundan gayri yapabilir miyiz?
 
Sanmıyorum. Yapabileceğimizi sanmıyorum, ama bunun yazılım ile ilgili yok, yoksa bu tarz birşeyi herkes yazar, özel bir şey yok.. Önemli olan bunu dünyaya ihraç etmek, iş orada takılıyor. Neden? Örneğin otomobil yapıp dünyaya ihraç ediyoruz da bir web sitesini neden ihraç edemeyelim?!? Aslında basit, bu "web sitesi" bir kültür ürünü, tıpkı popüler müzik, popüler tiyatro, müzikal ya da sinema gibi. Bunlardan hangilerini ihraç edebiliyoruz? Bunları kim ihraç ediyor dünyaya? İstisnalar dışında, sadece ABD ve Birleşik Krallık (UK). Buyrun kültür emperyalizmine.
Bu yazı Bilgisayarlar ve Internet içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s