Denetim, eğitim, danışmanlık..

Her türlü kalite vs belgesinin sürekliliği inandırıcılık ve güvenilirlik değerine bağlıdır. Bu değeri, belge ve standartlarını belirleyen, bunlara bağlı olarak denetleyen ve belgelendiren ve bu belgelere sahip olan kuruluşlar koruyacaktır. Belgelendirme sürecine hazırlık için eğitim ve danışmanlık zaruri olabilir, bunda bir gariplik yoktur. Ancak derecelendiren ve denetleyen ile eğiten ve destek veren kurum aynıysa bu etik dışı bir davranış olur. Bakın kişi demiyorum, kurum diyorum, çünkü kurum içindeki kişilerin faydalarının ortak olması doğası gereğidir, aksine ilkokul öğrencileri bile inanmaz.
 
Neymiş, eğer aynı kurum hem eğitim ve danışmanlık verir hem de ardından belge verirse, o belgenin değeri kalmazmış. Bu belgenin ardındaki standartların da değersiz olmasını gerektirmez, sadece belgenin durumunu ifade eder ve kısa sürede modelin çökmesi kaçınılmaz olur. Bkz: ISO900x.
 
Bu sürecin kabahati kimdedir? Suçluyu bulmak için öncelikle faydalanana bakın: eğitim, danışmanlık ve denetleme hizmetlerini verenler bu belgelendirmeden çıkar sağlayanlar. Gerçek suçlu, bunların aynı kurum tarafından yapılmasını engellemeyen standart koyucudur.
Bu yazı Uncategorized içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s