ALM 2: SCM Araçları

Yazılım yaşamdöngüsü yönetimi araçlarını sınıflandırdığımız pramitten sonra bunların bazıları hakkında detay vaad etmiştim. İşte yazılım konfigürasyon yönetimi (SCM) ürünlerinden yaygın kullanılan bir kısım:
 
1. Team Foundation Server (TFS) (Microsoft)
İlk sürümü 2005 yılında yayınlanan ürünün güncel sürümü 2008 de bu yakınlarda yayınlandı. Visual Studio Team System (VSTS) ürün ailesinin sunucusu olarak değişiklik ve görev yönetimi gibi farklı sorumluluklarını da taşıyor. Visual SourceSafe’ten (VSS) sonra ikinci Microsoft SCM aracı, ancak VSS’in üzerine kurulmuş bir araç değil tamamen yeniden yazım. Versiyonlama yetenekleri hayli gelişmiş bir ürün.
 
2. Visual SourceSave (VSS) (Microsoft)
Madem MSFT ile başladık, öyle devam edelim. Uzun süredir piyasada, ama şöhreti pek parlak değil. Büyük abisi TFS’in yayınlanması ile gözden düştü, yine de ciddi fiyat avantajı sağlıyor. VSS 2005 sürümü ile bayağı değişti ve güzelleşti, yine de TFS’e kaybettiği ilgiyi tekrar toplayacağını sanmıyorum.
 
3. Clear Case (IBM)
Rational ürünlerinin en önemlilerinden ve SCM pazarında büyük pay sahibi esas ürün. Çok güçlü, hatta bazen fazla güçlü olduğu söyleniyor, bizim buralarda ciddi destek sıkıntısı çekiyor. IBM’in son çalışmaları ile AS400 ile entegre olması sonucu bu alanda da rakipsiz bir pozisyona ulaştı. Kurumsal müşterilerde dünya ölçeğinde bakılınca tahtından kolay düşecek gibi durmuyor.
 
4. Subversion (SVN) (OSS)
Resmen açık kaynak kodlu bir proje ama CollabNet tarafından başlatıldığı ve ciddi şekilde desteklendiği için bir CollabNet ürünü olarak kabul edilebilir. Forrester Wave raporunda büyük pare veriliyor (bkz). Java ile geliştiren yazılımevleri tarafından yaygın kullanılıyor.
 
5. Concurrent Versions System (CVS) (OSS)
1980’lerde geliştirilen açık kaynak kodlu versiyonlama sistemi yerini hızla SVN’e bırakıyor. Yine de yaygın kullanıcı tabanı ile listelere girebiliyor.
 
6. StarTeam (Borland)
Borland’ın entegre değişiklik ve konfigürasyon ürünü. Türkiye’de belirli bir seviyede kullanımı var ve yaygınlaşıyor.
 
Bunların dışında kullanılan bazı ürünler bulunuyor tabii (Serena’nın PVCS gibi) ancak yoğun kullanımına şahit olmadığım için listeye almıyorum. Webde farklı ve daha zengin listeler bulunabilir.
 
Bu ürünlerde aranan temel özellikler ve diğer ürünler için listelerle devam edeceğiz.
Bu yazı Yazılım mühendisliği içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s