VSTS Inner Circle’ın ardından

Microsoft’un düzenlemiş olduğu VSTS Inner Circle toplantısından döndüm. Redmond’a 15 dakika mesafedeki Bellevue’de gerçekleşen toplantıya ALM kavramları damgasını vurdu. Microsoft’un, VSTS/TFS’e bayağı yatırım yapıyor olmakta beraber, henüz yolun oldukça başında olduğunu düşünüyorum. Ancak şurası çok açık bir gerçek ki, Microsoft’un istediği mesajı yaymak konusunda olağanüstü bir gücü var. Kısa zamanda istediği odaktaki büyük kitlelere istediği mesajı duyurmayı ve insanların söylenene inanmalarını sağlıyor. Bu özellikle alm konusunda olgunlaşmamış şirketlerde büyük etki yaratacak.
 
MSFT’un ALM konusunda içinde bulunduğu en önemli yanlışın her işin içinden SCRUM ile çıkılacağını zanneden yaklaşımı olduğunu düşünüyorum. Her ne kadar MSF, Agile ve CMMI kavramlarını birbirine karıştırıp güzel gözüken bir kavram çorbası yapsalar da aslında pişirip sundukları özünde SCRUM. Bu yaklaşım özellikle regülasyona tabii kurumlar için birçok sorunu çözebilecek yetenekte değil. Bu arada kıymetli MSF araya kaynayıp gidiyor, ama adı sık geçtiği için bunu kimseye anlatmak mümkün değil.
 
Microsoft’un ALM konusundaki yaklaşımı aslında bir amerikan atasözünün karikatürize hali gibi, elinde sadece çekiç olan herşeyi çivi zannediyor. TFS/VSTS kötü mü diyorum? Öncelikle VSTS benim çok da ilgi alanımda değil, burada Test Edition dışında tam anlamıyla bir ALM aracından bahsetmek mümkün değil. Geliştirme aracı olarak çok çok iyi, hatta lisanslarımız izin verdiğince biz de kullanıyor ve daha çok özelliğini kullanmak istiyoruz. Esas ALM aracı TFS ile geliyor. Microsoft bunun tam olarak farkında.
 
TFS kötü mü? Bunu ima etmek bile haksızlık. Ancak sorun, TFS’in nasıl pozisyonlandığı ile ilgili. ALM’in cennete giden yol, TFS/VSTS’in de bunun anahtarı olduğunu ima etmek, hem kavrama hem ürüne haksızlık. Bellevue’deki 3 gün boyunca bu yaklaşıma itiraz ettim sıkça, bu yüzden de çok taraftar kazanmadım, ama şunu gördüm ki birçok iş ortağı benimle aynı fikirde.
 
Ürünle ilgili şunları söylemek mümkün; 2008 sürümünde büyük değişiklikler yok, bir sonraki sürüm Rosario daha yetenekli olacak. Ne zaman yayınlanacağı konusunda spekülasyon bile yapılmayan bu ürün (bu soruların sorulmasına bile izin verilmedi, merakımız iyice arttı) daha çok tet özelliklerine odaklancak gibi duruyor. Sanırım MSFT kendisine bu alanda Mercury’yi rakip görüyor.. Bekleyip göreceğiz.
  1. Önerilere gelince, VSS kullanıyorsanız ve lisans sorununuz yoksa hemen TFS’e geçin.
  2. Kaynak kod kontrolü kullanmıyorsanız hemen TFS’e geçin.
  3. OSS SCM kullanıyorsanız ve destek sorunlarınız varsa TFS’e geçin.
  4. TFS kullanıyorsanız, görev takibini buradan yapabildiğinizi unutmayın.
  5. Web uygulamaları (aspx) geliştiriyorsanız TFS 2008 ile otomatik derleme özelliğini burada da kullanabiliyorsunuz, kullanın!
Bu yazı Yazılım mühendisliği içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s