Dışkaynak kontrat modelleri

Bugün hızlıyım, peş peşe üç blog girişi birden.. Burayı karalama defteri gibi kullanmayı seviyorum, bazen dönüp kendim okuyorum, ne düşünmüştüm hatırlamak için bazen de başkalarına öneriyorum, şuraya yazmıştım, gidip bakın diye. İşte onlardan biri, üzerinde fazla düşünmeden dışkaynak kontrat modelleri:
 
  1. Body leasing – bir uzmanın önceden kontratta belirlenen bir süreyle kaynak alan şirkette, kaynak alan şirketin istediği işte çalışması. (eti senin kemiği benim modeli) Burada önemli olan, kaynak sağlayan projeyle ilgili bir sorumluluk taşımaz, genellikle uzmanın değiştirilmesi talebine karşı belirli bir sürede cevap vermesi beklenir. İK şirketleri ucuza, danışmanlık şirketleri pahalıya sağlar (ucuz etin yahnisi durumu).
  2. Keyturn ya da Service Contract – kaynak sağlayan, işi kaynak üzerinden değil hizmet üzerinden fiyatlandırır ve kaynağın zamanı yerine bir servis seviyesi ya da paket halinde işin teslimini vaad eder. Projenin sorumluluğu servis sağlayana geçer. Kapsam kaymalarında sorun yaşanabilir. Mesela boyacı gelir, evi görür, kaç para istediğini ve işin ne kadar süreceğini söyler; işi yapar parayı alır; fazladan bir oda daha boyatmak isterseniz bunun extra bedeli olur (genellikle, ya da papaz olunur)..
  3. Time-and-material – servis sağlayanın proje sorumluluğunu üstlendiği ancak hizmeti kaynak üzerinden ücretlendirdiği model. Boyacı günlüğü bu kadara çalışırım der, bütün evi boyamak ne kadar sürerse o kadar zamanda boyar, sonra da o zamanın karşılığını alır.. birinci modelden farkı, evi düzgün boyamak boyacının sorumluluğundadır.
Bu yazı Yazılım mühendisliği içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s