SPM RM Baseline

1,5 yıldır devam eden büyük projemiz SPM’in Requirement Management (RM) ürünü önümüzdeki günlerde önemli bir önemli bir aşama daha kaydediyor: RM 1.3 yayınlanıyor. RM 1.3 çeşitli iyileştirmeler ve bug fixlerin dışında dört önemli özellikle gelecek. Bunlardan bir tanesi temel çizgi ya da daha bilinen adıyla base line. Bu özelliğin bugün ilk demosunu gördüm. Gerçekten güzel bir iş yaptığımızı hissettim. Henüz düzelecek çok şey var tabii ama SPM RM’in geldiği yer gerçekten kayda değer.
 
SPM RM ile gereksinimleri yönetiyoruz. Doküman şablonlarını tanımlamak ve istediğiniz gibi dokümanları doldurmak temel işlevleri RM’in. Gereksinim olarak işaretlenen başlıkların tarihçesini ve diğer gereksinimleriyle ilişkilerini de takip etmek mümkün. Sanal doküman özelliği ile farklı dokümanlardaki başlıkları birleştirmek ve bunlardan yeni doküman üretmek mümkün.
 
Doğal senaryolardan biri, bu şekilde doküman üretmek ve bunu diğer paydaşlarla, örneğin müşterilerle paylaşmak. Dokümanı müşterilere yolluyoruz tabii, ama diğer taraftan da gereksinim yönetimi süreci burada durmuyor, devam ediyor. Bir süre sonra müşteriden onay ya da itiraz geldiğinde acaba hangi andaki dokümanı kastediyoruz bunu düşünmek gerekiyor. İşte temel çizgi burada devreye giriyor. Herhangi bir anda, seçilen gereksinimleri bir temel çizgi olarak tanımlıyoruz; istendiği anda bunlardan birine dönmek, ya da bunları aynı ekranda yanyana koyarak karşılaştırmak mümkün.
 
Hatta karşılaştırma sırasında değişen, eklenen ve silinen gereksinimleri de görmek mümkün. Bu, silinen gereksinimlerin de gözden kaçırılma riskini ortadan kaldırıyor. Bu özelliklerin eklenmesi ile SPM RM iyice yetenekli bir hal alıyor. Diğer eklenen özellikleri de kısa süre sonra açacağımız SPM sitesinde görebileceksiniz..
Bu yazı Yazılım mühendisliği içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s