Ziyaretçilerim

Blogumda neler oluyor, biraz bilgi paylaşma zamanıdır, çünkü son zamanlarda dikkatimi çeken bir husus var.
 
Toplam ziyaret sayısı, ilk günden bu yana 8850 olmuş. Bu muhtemelen düşük bir sayı ama zaten daha kalabalık bir kitleye hitap ettiğimi de sanmıyorum. Son dönemlerde ziyaret sayısında bir azalma dikkatimi çekiyor; zaten yeni girdi olmayınca pek ziyaret olmuyor doğal olarak, ama yeniliklere rağmen de eskisi kadar çok gelen giden yok. Bunu öğrencilerle daha az haşır neşir olmama bağlıyorum. Aslında hala çok kişiyle irtibattayım ama çoğunlukla kurumsal müşteriler ve onlar da blog ziyareti vs gibi şeylerle vakit geçirmiyorlar..
 
Diğer taraftan sayılar azalmıyor bilakis artıyor, bunun sebebinin de RSS’ler olduğunu düşünüyorum. İstatistiklerde ciddi miktarda RSS feed var.. Live Spaces istatistik konusunda zayıf olduğu için uzun dönemli karşılaştırma gibi bir analiz de yapamıyorum haliyle.
 
Ancak asıl ilginç olanı, son dönem ziyaretçilerin bir kısmının google’dan aramalarla gelen yabancılar olması..  İlginç şeylerin aranması sonucunda bir şekilde blogumda bulmuşlar kendilerini.. Herhangi bir not vs bırakmadıklarına göre ilginç bir şey bulamadıklarını varsayıyorum, ama gerçekten gelen gidenin ne düşündüğünü merak ediyorum. Son dönemde aranan bazı anahtar kelimeler şöyle:
 
  • savaş sanatı; sıkça aranıyor.. birşeyler daha yazacaktım ama bu aralar sözlerimi hiç vaktinde yerine getiremez oldum, bu beni üzüyor..
  • dünyadaki harikalar – aynı aramayı google’da yaptım, ben kendimi bulamadım valla, ziyaretçi nasıl bulmuş şaşırdım..
  • gezi yazısı iller – bu kelimeler arandığında google’da ilk sırada çıkıyorum, komik…
  • girişimcilikle ilgili hikayeler – google yanılmış, burada girişimcilikle ilgili hikaye yok, ama büyük bedellerle kazanılmış birkaç tecrübe bulabilirsiniz.. belki sonra devamı da gelir
  • Picasso bilim ve merhamet – bunu yazdığımı açıkçası unutmuştum, arama istatistiğinde görünce dönüp baktım.. evet, Picasso’nun baş yapıtlarından biri kesinlikle, bunu arıyor olmamız güzel..
  • eleman aranıyor – evet, yaklaşık 670 bin sonuç var bu arama için, ziyaretçi buraya bu arama ile ulaştığına göre bayağı uğraşmış olmalı. türkiyedeki yapısal işsizlik sorunu temel meselelerden biri, bence hükümet politik krizlerle topu taca atıyor, yapacak çok iş var oysa ki..

Başka ilginç anahtarlarla da bulunmuşum, ancak onlar Windows Live’ın karanlık sayfalarına gömülmüş durumda..

Bu yazı Uncategorized içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s