Gereksinimlerde kuralcı yaklaşım

Gereksinim yönetimi modellerinden birincisi olarak tanımladığımız use-case realization ya da kuralcı veya klasik yaklaşım olarak adlandırdığımız yaklaşım hakkında biraz daha detay vermenin gereğini duyuyorum. Bu yaklaşım da kendi içinde farklılıklar gösteren yöntemlere ayrışabiliyor.
 
Model ya da diagram odaklı yaklaşım
Adından da anlaşılacağı gibi odakta use-case ve diğer diagramlar bulunmaktadır. Use-case tanım olmadan birşey ifade etmediği için tabii ki metinsel tanımlar ile desteklenir ancak bu diagrama ektir. Genellikle diagramın çizildiği yazılım ile otomatize edilir. Örneğin SparxSystems Enterprise Architect bu işi için uygun bir araçtır.
 
SRS yaklaşımı
Gereksinim yönetiminde doküman odaklı yaklaşım olarak da görülebilir. Use case ve diğer diagramlarca desteklenir, ancak ana unsur SRS dokümanıdır. Burada temel sorunlardan biri use-case tanımlarının SRS dokümanında mı yoksa her use-case için ayrı ayrı mı takip edileceğidir. Otomasyon bulunmadığı sürece her iki yöntem de sıkıntı yaratabilir. Ayrı dokümanlar sürekli bir derleme ihtiyacı doğurur, müşteriye veya başka bir takıma gönderirken birini unutmak ya da yanlış versiyonu kullanmak işten bile değildir. Diğer taraftan tek dokümanı yönetmek ve özellikle iteratif olarak geliştirmek ciddi şekilde zorlaşabilir.
 
SPM RM’in sanal doküman (virtual document composer) ve gereksinimler arası ilişkilerin takip edilebilmesi özellikleri  bu sorunu mükemmel şekilde çözmektedir. Ayrık dokümanlar halinde takip edilebilen gereksinimler birbirleriyle ilişkilendirilebilir, son sürümleri istenilen formatta birleştirilebilir. Böylece müşteriye ve diğer üçüncü şahıslara istenilen içerikte bir doküman üretmek kolaylaşır, diğer taraftan tekrar eden bilgilerin tutarlılığı ya da büyük dokümanın incelenmesi gibi sorunlarla uğraşmaya gerek kalmaz.
Bu yazı Yazılım mühendisliği içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s