Ne film müziğiymiş..

Başrolünü Russel Crowe’un (A Beautiful Mind, American Gangster, A Good Year, LA Confidential..) oynadığı, Ridley Scott’un (American Gangster, A Good Year, Kingdom of Heaven, MatchStick Men, Hannibal, Thelma & Louise, Alien) yönnettiği Gladiator 2000 yılının en büyük gişe hasılatı yapan filimlerinden biriydi. Beşi Oscar 45 ödül kazanmış (http://www.imdb.com/title/tt0172495/awards). Hans Zimmer taraftından bestelenen orijinal film müziklerinin Oscar adaylığı da dahil birçok ödülü de bunlara dahil. Genişletilmiş DVD versiyonunda bestelenmesi ve icrası hakkında da uzun çekimler yayınlanan bu müzikler o kadar popüler oldu ki, özellikle savaş sahnelerinin müziği bizim her bulduğumuz bizimdir ulusal kanallarımızın akşam haberlerinin en sevilen fon müziği haline geliverdi. 8 yıldır hala devam ediyor, her yerde çalıyorlar, inanılmaz.
 
Ama beni asıl şaşırtan, bu parçalardan birinin (haliyle) ölümünden önce Luciano Pavarotti tarafından seslendirilmiş olması. Geçenlerde dinlerken kulağıma çalındı (daha doğrusu evde çalarken fark ettim, çünkü bizim oğlan tercihen Pavarotti dinleyerek uyuyor :)) duydum ama emin olamadım. Koca Pavarotti, neticede bir soundtrack söyler miydi? Gerçekten söylemiş, çok da güzel olmuş. Ti Adoro albümünde Il Gladiatore, filmin parçalarından biri..
 
Filmin müzikleri gerçekten kayda değer, daha başka notlarda var aktarılabilecek, belki başka bir fırsatta da onları yazarım..
Bu yazı Müzik içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s