Yeni teoriler

Jetlag teorimden sonra bir takım teorilerimi daha yazıya dökme vakti geldi. Bu ihtiyacı geçen haftaki derste geçen sohbet üzerine duydum. Buyrun burdan yakın:
 
Teori#2: "Müşteri velinimettir, ama her zaman haklı değildir."
Çok orjinal olmayabilir, başkalarının da bunu söylediği vakidir, en azından müşteri her zaman haklı değildir kısmını, ama bu şekliyle daha önce duyduğumu hatırlamıyorum. Söylemek istediğim özetle, müşteri kıymetlidir, bu yüzden onu mutlu etmek hizmet/ürün sağlayan tedarikçinin görevidir. Ancak müşterinin her isteği sonuçta müşteriyi memnun etmeyebiliyor. Tedarikçinin görevi müşterinin menfaatine olanı bilmek, bulmak ve sağlamaktır. Bu bağlamda, kısa vadede müşterinin lehine ancak tedarikçinin sonuçta ciddi zarar göreceği hareketler de, uzun vadede bu zarar müşteriye de yansıyacağından aslında müşterinin lehine değildir ve tedarikçi tarafından engellenmelidir. Bu yüzden bu teoriye müşteriye rağmen müşteriden yana da denilebilir.
 
Teori#3: "Vasat kötüden kötü, iyiden güçlüdür."
Vasat (sıradan), her ortam ve fırsatta ortalamayı (vasati) belirler ve üstündekileri aşağı çekmeye çalışır. Vasatın olduğu yerde ilerleme ve gelişim engellenir, iyi için yaşam alanı kalmaz. Vasat, kötüden kötüdür, çünkü kötü ortalamanın altında kalarak kendini kolay belli eder. Vasatı bulmak ve ayıklamak kötüyle savaşmaktan zordur ve vasat ayıklanmazsa iyiyle arasındaki rekabette öne geçiverir.
 
Teori#4: "İyi, mükemmelden iyidir."
Mantıksız duruyor, ama tersi olsa teori değil, malumun ilamı olurdu. İyi, gelişmeye açık ve potansiyeli olandır, ve bu potansiyel teorik olarak sınırsızdır. Mükemmel daha iyi olma potansiyelinden yoksundur, bu yüzden teorik olarak iyi, mükemmelden daha iyi olabilir.
Bu yazı Uncategorized içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s