Analiz ve analist tipleri

Bazı notlarımı düzenlemek için internette analist tiplerini ararken analiz tipleri ile ilgili ilgi çekibi bir listeye ratsladım: http://people.uvawise.edu/pww8y/Resources/Methods/TypesAnalysis/00TypesAnalysis.html. Bu liste, yazılımdan ziyade sosyal bilimlerde analizi incelemekle birlikte uyarlanabilir bazı noktalar olduğu aşikar. Şunları alıntılayabiliriz (ve beraberinde türkçeleştirebiliriz) gibi geliyor:
 1. Hikayeci (narrative) analiz
 2. Betimsel (descriptive) analiz
 3. Karşılaştırmalı (comparative) analiz
 4. SWOT analizi
 5. Sebep/sonuç analizi
 6. İstatistiki analiz
 7. Tenkit
 8. Future orientation (uygun çeviri arıyorum)

Konuyla ilgili detayları yukardaki linkte bulabilirsiniz. Benim de bir takım eklentilerim olacak.

Sitenin kimin tarafından hazırlandığını anlamak zor. Linkleri geriye doğru takip edince Virginia universitesinden Dr. Patrick Withen’in web sitesine ulaşıyoruz, bu yüzden ilgili sayfayı kendisinin hazırladığını düşünüyorum. Hoca girişte analizi üç seviyede değerlendiriyor:

 1. Zayıf analiz: sadece bir hikaye anlatır ya da konuyu tanımlar. (Çoğunlukla yaptığımızın bu olduğunu düşününce!!)
 2. İyi analiz: sadece tanımın ötesine geçip burada (o listede) sıralanan çeşitli analiz tiplerinden yararlanır, ancak sosyal analiz, future orientation ve sosyal politika geliştirmekten yoksundur. (Uyarlanması konusuna aşağıda değineceğim.)
 3. Mükemmel analiz: bir çok analiz tipinden faydalanarak net gelecek çözümlemesi ve sosyal politika değişikliklerini ortaya koyar.

Alanımız sosyoloji olmadığına göre, sosyal analiz ve sosyal politika yazılım konusunda bize fayda sağlamayacaktır. Ancak sosyal analizin açıklamasını inceledikten sonra bir uyarlama yolu bulabiliriz:

Sosyal analiz, burada (ilgili yazı ve listede) anlatılan analiz tiplerini kullanırken, sosyal kavramlar, süreçler, teori ve paradigmalara odaklanır. Buradan çıkarımla, sistem analisti, mükemmel analiz için yazılım kavramları, süreç (modelleri ve metodolojileri) ile teori ve paradigmalarına odaklanarak analiz tiplerini uygular ve net (berrak) bir çözüm analizi (gelecek çözümlemesi) ve çözüm politikası belirlemelidir.

 

 
 
Bu yazı Yazılım mühendisliği içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s