Oracle’ın Sun’ı alması

Steve Ballmer Ankara’yı ziyareti sırasında Oracle’ın Sun Microsystems’i satın alması ile ilgili bir soruya "çok şaşırdım" demiş. Bana sorarsanız şaşıracak bir şey yok, bu uzun süren bir ilişkinin bizim magazin basını deyişi ile "mutlu sonla" nihayetlenmesinden ibaret. Neden mi, şöyle çözümleyelim:
 
Ticari Java uygulama sunucusu pazarının önde gelen tedarikçilerinden biri olarka Oracle uzun zamandır Java’ya çok ciddi bir yatırım içerisindeydi. Bu strateji yakın dönemde BEA’in de Oracle saflarına katılmasıyla iyice güçlendi. Oracle ve Sun arasındaki evlilik aynı zamanda tam bir mantık evliliği, çünkü önemli bir donanım ve işletim sistemi üreticisi olan Sun, Oracle’ın bu alandaki açığını da kapatıyor. Artık Oracle, çok güçlü kurumsal sunucu donanım ve işletim sistemleri, veritabanları, uygulama sunucuları ve uygulamalar sağlayabilecen uçtan uca bir şirket. Bu anlamda belki de artık tek rakibi IBM.
 
Bu hikayede kaybeden taraf ise IBM gibi gözüküyor. IBM de uzun zamandır uygulama geliştirme stratejisini Sun’a ait Java teknolojileri üzerinde kurmaktaydı. Şimdi bu platformun sahipliği en önemli kurumsal rakibinin eline geçti. Önümüzdeki dönemde Oracle’ın bu avantajı nasıl kullanacağını birlikte izleyeceğiz. IBM’in bir karşılık vermesini beklemek yanlış olmayacaktır.
 
Oracle’ın Sun’ı alması mevcut stratejisini güçlendiren taktiksel bir başarı, ama IBM olma stratejisi doğru mu açıkçası onu bilmek zor. Belki kurumsal uygulamalar pazarındaki yeri onu IBM’den de farklılaştıracaktır, ancak IBM’in temel kazancının hizmet olduğunu düşününce, Oracle acaba IBM’in kazanmayan pazarlarına mı olta atıyor diye düşünesi geliyor insanın. Tabii bunu yorumlayacak kadar bilgi yok elimde..
 
Microsoft bu hikayenin neresinde kalıyor derseniz, SteveB’nin beyanının yazıya iyi bir giriş sağlaması haricinde onlar bu hikayede seyirci koltuğundalar.
 
Günün deyişi: "Bana rakini söyle, sana stratejini söyleyeyim."
Bu yazı Haberler ve politika içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s