Analist, kapsam kayması ve Kübler-Ross modeli

Analistin proje geç dönem esas görevi kapsamın korunmasıdır. Müşteriler, genel olarak değişiklik isteği olarak adlandırılması gereken taleplerlerle projenin kapsamı genişletmeye çalışabilirler. Kapsam korumanın temeli, iyi uygulanmış analiz safhasıdır. Kapsam ve kapsam dışı maddeler net ifade edilmiş ve üzerinde anlaşılmış olmalıdır. Resmi sözleşme varsa detaylarıyla burada ifade edilmelidir.
 
Ancak iyi tanımlanmış kapsam, onu koruyabileceğiniz anlamına gelmez. Çünkü talepkar müşteriniz kapsamı serbestçe delmesinin mümkün olmadığını anladığında bundan çok mutlu olmayacaktır. Bu durumdaki müşterinin davranışlarını Kübler-Ross modeline benzetmek mümkündür. Kübler-Ross modeli, daha ağır felaketlerle karşılaşan (ölümcül hastalık ya da büyük bir kayıp) davranışlarını tanımlasa da, müşterileriniz kimi zaman dünyanın sonu gibi davranmanın bazı avantajlar kazandırabileceğini düşünürler (işin kötüsü, tecrübeyle sabit ki haklıdırlar; ağlamayan bebeğe mama verilmez!)
 
Kübler-Ross’un değişiklik istekleri reddedilen müşteri uyarlaması:
 
Aşamalar:
1. İnkar: "Olur mu canım, biz bunu istediğimizi söylemiştik!"
2. Kızgınlık (tehdit): "Ne demek kapsam dışı! Olmaz öyle şey, iptal edelim o zaman bu projeyi!"
3. Pazarlık (ikna): "Canım o kadar zaman almaz, yaparsınız siz, halledersiniz.."
4. Depresyon: "Bu özellik (değişiklik) olmadan bu uygulamanın bir kıymeti kalmayacak!"
5. Kabullenme (devreye almadan 1 yıl sonra V2 için istekler toplanırken üzerinde fırtınalar kopan değişiklik isteği listede yoktur): "O özellikten vazgeçtik biz"
 
Bu konuda söylenecek birkaç söz daha var, bunları da bilahare konuşacağız. Yine de belirtelim ki bu aşamalar değişiklik isteği reddedilen müşterinin davranışlarıdır, bununla birlikte reddin haklılığını ispat etmez. Süregelen yazılım projelerinde değişikliğin yönetimi incelikle ele alınması gereken bir süreçtir ve her isteğin reddedilmesi değildir analistin marifeti. Bilakis, başarılı analist, kapsamı kontrol altında tutarak müşteri memnuniyetini sağlayandır.
Bu yazı Yazılım mühendisliği içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s