Korumacılığın sonu haksız rekabet

Geçen sene batmamak için devletten yardım alan Goldman Sachs yeniden kar açıklarken, kazancının bir kısmını da çalışanlarına bonus olarak dağıtacağını açıklamış. BBC’den öğrendiğim kadarıyla Goldman Sachs 2. çeyrekte 3.44 Milyar $ kar açıklamış ve 29 bin çalışanına bonus olarak dağıtmak üzere 6.5 Milyar $ da ayırmış durumda. Çalışanların ilk yarı için aldıkları ortalama bonus böylece 384 bin $ mertebesine çıkacak.
 
Yüksek kar ve hatta bunların çalışanlarla paylaşılmasına tabii ki karşı çıkacak bir zihniyete sahip değilim. Serbest pazar ekonomisini sonuna kadar savunuyorum. Bununla birlikte Goldman Sachs’ın bu olağanüstü karları yaptığı pazar artık serbest pazar özelliklerini taşımamakta. Daha önce de korumacılık ve hali hazırda yaşanan küresel krizle ilgili olarak yazdıklarım doğrultusunda, Goldman Sachs bu karı korunmakta olan bir pazarda gerçekleştirmekte ve kazancının haklılığı şaibe altındadır.
 
Bu fikrin birinci nedeni, rakiplerinin bir kısmı, örneğin Lehman Brothers gibi şirketlerin batmasına izin verilirken Goldman Sachs krizi Amerikan devletinden aldığı 10 milyarlık destek sayesinde atlatabilmiştir. Kriz Goldman Sachs için ciddi bir fırsat yaratmış oluyor böylece.
 
İkinci neden, BBC editörü Robert Peston’un da söylediği gibi, Goldman Sachs’ın risk iştahında yatıyor. Goldman Sachs, kimileri için dünyanın en önde gelen para yapma makinası ve bu karlar onlar için her zamanki işlerden (business as usual). Ancak yeni şartlarda Goldman artık ne kadar risk alırsa alsın batmasına izin verilmeyeceğini biliyor ve bu durum risk iştahını kabartıyor.
 
Dünya bu krize, finans sektöründeki "dahilerin" gözünü bürüyen kar hırsı yüzünden girdi. Hem devletler büyük yükler üstlendi hem de milletler bu işten büyük zarar etti. Ancak artık açıkça görülmelidir ki bu işten tek karlı çıkanlar, bu işe neden olan finans kuruluşları, yatırım ve ticari bankalar olacaktır. Eğer finans sektörü korumacılığa imkan yaratmayacak şekilde regüle edilmezse bir sonraki krizde, bugün batmasına asla izin verilemez şirketler olarak görülen AIG, Citi, Goldman gibi şirketleri kurtarmak Amerikan ekonomisi için bile imkansız hale gelecektir. Regülasyon şart gibi gözükmektedir, çünkü finans dahileri kar hırslarını dizginleyecek sağ duyuyu henüz kriz devam ederken bir gösterememektedir.
 
Bu yazı Haberler ve politika içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s