36 Gizli Strateji – Hiroshi Moriya

Bu yakınlarda Kırmız Kedi Yayınevi tarafından yayınlanmış Savaş Sanatlarında 36 Gizli Strateji isimli kitabı okudum. Japon yazar Hiroshi Moriya tarafından kaleme alınan kitapta, isminde de anlaşılacağı gibi bir takım savaş stratejileri 36 madde olarak aktarılıyor. Genel olarak Sun Tzu’nun Savaş Sanatı’na refere eden kitabın ilginç bir hikaye içeren önsözünü de William Scott Wilson yazmış.
 
Kitapla ilgili en temel yorumum, ismine karşın, 36 maddenin stratejiden ziyade taktik olarak değerlendirilmesi gereğidir. Sun Tzu’nun temel öğretisi, savaşmadan kazanmak üzerine kurulu stratejileri hayata geçirirken işe yarayabilecek taktikler listelenmektedir. Kitabı bu gözle okuduğunuzda hem kullanılabilir taktiklerle karşılaşacaksınız hem de bu taktiklerden korunmanın çarelerini düşüneceksiniz.
 
Taktiklerin açıklığı ayrıca yorumlanmasını gereksiz kılıyor. Bu sebeple içeriği buraya kopyalamaktan kaçınarak sadece bir taktiği örnek olarak paylaşmak istiyorum. 19. Strateji olarak sunulan, "tencerenin altından odunu çekmek" isimli taktik, çığrığından çıkan sorunlarla başedilmesi açısından güzel bir yaklaşım sergiliyor. Kitabın anlatımıyla; tencere hızla kaynayıp dengesi bozulduğunda onu tutamazsınız çünkü sıcaktır. Eğer altından odunları çekmeyi başarırsanız kendiliğinden soğur ve başedilebilir bir hale gelir. Bu amaçla yapacağınız hareketin kolay ve etkisinin geniş çaplı olması gerekir. Kitap bunu başarmak için iki temel yöntem önermiş:
 
  1. Düşmanın lojistik desteğini kes
  2. Düşmanın moralini boz

Bu ve buna benzer taktiklerin örneklerle bezeli anlatıldığı kitapta aktarılan yakın zamana ait taktik uygulamalar da ilgi çekici.

Reklamlar
Bu yazı Strateji içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s