Anlaşamadığım zihniyet

İşte anlaşamadığım zihniyet satır aralarında ifadesini buluyor. Yeni RTÜK başkanı Davut Dursun, zamanın Sakarya Üniversitesi rektörü İsmail Çallı Hoca başörtülüleri derse almayacaksınız dediği zaman "biz jandarma değiliz" diye itiraz etmiş ve devam etmiş: "Sınıfıma gelen öğrenciyi mini etekli bile olsa sınıftan çıkarmam, beni ilgilendirme o." Demek ki Dursun aslen mini etekli öğrencinin derse girmesine karşı. Ahlak anlayışına kızların mini etek giymesi uymadığı için bu şekilde derslerine girmelerini istemiyor. İsteyen öğrenci başını örter, isteyen öğrenci mini etek giyer, diyebileceği yerde, mini etekli olsa bile sınıftan çıkarmam diye hoca kendini liberal çizgide pozisyonluyor, muhafazakarlığı paradoxal (çelişkili, tutarsız) olarak tanımlıyor. Asıl, sadece kendi hayat görüşüne uygun olanın yasağını eleştiren ancak kendisine uygun olmayanı tasvip etmediğini ifade eden zihniyetin kendini liberal (açık fikirli, özgürlükçü) zannetmesi çelişkili.
 
İşte bu da anlaştığım zihniyet. Joost Lagendijk 2006 yılında bir Türk gazeteci ile evlendikten sonra 8 ay kadar önce Türkiye’ye yerleşmiş. Yeni hatayı ile ilgili ropörtajda Türkiye’nin güncel siyasetine dair konularda da fikirlerini ifade ediyor. Türkiye’de laiklik tartışması ile ilgili saptamalarına tamamen katılıyorum. Laikliğin kapsamının katılık derecesinin düzenlenme ihtiyacı açıkça ortada. Bu konunun tartışılmasının laikliği kaldıralım anlamına gelmeyeceğini görmeden ilerlemek de imkansız. Lagendijk yaklaşımını şöyle tanımlıyor: Kamu görevlilerinin devlet adına hizmet verirken dini semboller kullanmaması, hizmetten faydalanan vatandaşın kıyafeti ve taşımak istediği sembollere diğer vatandaşların hukukunu çiğnemeyecek şekilde özgürlük.
 
İlgi çekici bir diğer not da bu yazıya konu olan iki ropörtajın da bugünki Hürriyet Pazar ekinde çıkmış olması. Lagendiyk’ın siyasi hayatının gelişiminin Türkiye – AB ilişkileri üzerinden yorumlamasını da başka bir yazıya bırakıyorum.
Bu yazı Haberler ve politika içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s