2010 ERP Report

Panaroma Consulting adında bir ERP danışmanlık şirketi 2010 senesi için bir ERP raporu hazırlamış. Dört yılda 1600 şirket ile görüşülerek hazırlandığı belirtilen raporda beş anahtar çıktı özetleniyor:
  1. ERP implementasyonu beklenenden daha uzun sürüyor
  2. ERP implementasyonu beklenenden daha pahalıya mal oluyor
  3. Çoğu ERP implementasyonun işe kattığı değer eksik
  4. Servis olarak sunulan (Software as a service – saas) implementasyonlar, yerinde kurulu (on-premise) implementasyonlara göre daha kısa zamanda tamamlanıyor ancak daha kısıtlı fayda sağlıyor
  5. Şirketler ERP’nin organizasyonel değişikliklerini yönetemiyor

Sonuçlar ne kadar tanıdık değil mi? Standish Group’un 94 yılından beri sürdürdüğü Extreme CHAOS isimli araştırmanın sonuçlarından hiç de uzak değil. Buradan basitçe çıkartılacak sonuç bir kez daha sorunun teknoloji ile ilgili olmadığı. Bunun dışında madde 4 bize farklı bir bakış için yeni bir kapı açabilir.

Araştırma bir takım metrikler vermiş: ilk implementasyon süresi ortalama 18.4 ay, ilk yatırım tutarı toplam yıllık gelirin % 6.9’u. Araştırmaya katılan şirketler bazında ortalama maliyet 6.2 M$ olarak gerçekleşmiş; oldukça yüksek bir rakam.

Raporun son bölümü başarılı bir implementasyon için on tavsiyeden oluşuyor. On emir gibi olmuş sanki ;), ilk emir ile uzlaşmamak imkansız: öncelikle iş süreçleri ve gereksinimlere odaklanın. Doğru söze ne denir! Madde 4: üst yönetimden destek alın. Extreme CHAOS 2004 en önemli sorunlardan biri olarak üst yönetim desteğinin yeterli olmamasını gösteriyordu. Madde 5, 6 ve 7 proje yönetimi, planlama ve değişiklik yönetiminin önemini vurguluyor. Tamamen katılıyorum. Madde 8 ERP’ye özgü bir uyarı: özelleştirmeleri kısıtlayın! Özellikle ölçeği küçük ve bütçesini kısmak isteyen şirketlerin dikkat etmesi gereken bir konu. Hele süreçler olgunluk seviyesinin üst basamaklarında değilse kapsamlı özelleştirmeler sorgulanmalı.

Raporu temin etmek için kayıt olmak gerekiyor, ücret istenmiyor.

Bu yazı Yazılım mühendisliği içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s