Ukrayna’da seçimleri kim kazandı?

8 Şubat tarihli gayri resmi sonuçlara göre Ukrayna’nın başkanlık seçimlerini Moskova yanlısı Yanuçenko kazanıyor. Resmi sonuçların değişiklik göstereğini zannetmiyorum. Timoşenko’nun küçük bir farkla kaybetme ihtimali ise seçimlerin uzun süre tartışılmasına yol açacak ancak nihai sonuçları değiştirmeyecektir: Seçimlerin gerçek galibi Rusya olurken, bence kaybeden ise Avrupa Birliği’dir.
 
Ukrayna, doğal kaynaklarının yanı sıra jeostratejik önemi çok yüksek bir ülke. Özellikle Avrupa açısından, Türkiye ile birlikte doğuya açılan yolları tutuyor. Diğer taraftan Avrupa’nın büyük enerji tedarikçisi: hem kendi kaynaklarını hem de Rus doğal gazını Avrupa’ya aktarıyor. Son gelişmeler neticesinde bu doğal kaynaklar dolaylı da olsa daha fazla Rus kontrolüne geçecek. Avrupa kendi derdiyle uğraşırken önemli ortaklarından birini kaybetme riski ile karşı karşıya.
 
Diğer önemli ortak Türkiye açısından bu gelişmeyi nasıl değerlendirmek gerekir? Her ne kadar çok önemli ticari ortağımız, hem enerji tedarikçisi hem de büyük pazar da olsa Rusya, Türkiye’nin stratejik rakibidir. Bu muhakkak Soğuk Savaş dönemindeki gibi askeri tehditler içermek zorunda olmasa da iki ülkenin birçok yerde çelişen çıkarları vardır, olacaktır. Bu sebepten daha güçlü Rusya prensip olarak Türkiye için yarardan çok zarar getirecektir. Diğer taraftan Avrupa Birliği’nin bu kaybı telafi etmek üzere yüzünü Türkiye’ye dönecek olması, hükümetin üyelik sürecinde elini kuvvetlendirebileceği gibi Nabucco gibi enerji projelerinin de önünü açabilir.
 
Türkiye, Rusya ya da AB yanlısı, hangi hükümet işbaşında olursa olsun Ukrayna ile olan ilişkilerini geliştirmek ve sıcak tutmak için gerekli tüm adımları atmalıdır. Bu bölgedeki en büyük potansiyele sahip ülkelerin başında gelen Ukrayna’nın bu potansiyelini gerçeklemesi için daha büyük rol almaya talip olmalıdır. Bunun ötesinde Rusya ile ilişkiler de en az AB ülkeleri ile yürütülen ilişkiler gibi geliştirilmeli, bu önemli ticaret ortağı üzerinde mümkün olduğunca etki oluşturulmalıdır.
 
Ukrayna seçim sonuçlarının Türkiye açısından P+L’i (kar/zarar hesabı) zaman içinde görülecektir.
Bu yazı Haberler ve politika içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s