Bulut hakkında endişelerim var..

Galiba yine akıntıya kürek çekiyorum, ama bulut bilişim bana göründüğü kadar güzel gelmiyor! Hatta hayatta hiçbir şeyin göründüğü kadar güzel olamayacağını düşününce bu işte tüm sorunlarınızın çaresi bulut dalgası (ne kadar pastoral!) bana truva atı gibi gelmeye başladı. Paranoyak olduğumu düşünebilirsiniz, ama takip edilmediğimi iddia edemezseniz!!
 
Hoşuma gitmeyen şeylerin başında, tamamıyla büyük üreticiye bağlanma fikri geliyor. Tamam zaten işletim sisteminden araçlara kadar bağımlıyız, ama şimdi operasyon ve veriyi de aynı kaynağa yollamak makul gelmiyor. Mesela Microsoft veya başka bir şirket meselesi değil; bakın bir zamanların özgürlük abidesi Google bugün sahadan yanlışlıkla topladığı network iletişimini yanlışlıkla (!) sakladığı için özür diliyor. Merak etmemek elde değil, acaba yanlışlıkla analiz de ettiler mi!
 
Yarın öbür gün bu şirketlerin yaşayacağı bir ticari ya da hukuki sorunun kurdukları bulut üzerindeki etkisini de düşünmek lazım. Telsim vakasını hatırlayın, zamanın hükümeti ile girdiği tartışma sonrasında aylarca kapsama sorunu yaşanmıştı. Amazon’un başına aynı şey gelir demiyorum, ama ciddi etkileri olan bir tekel davası hizmet seviyesini olumsuz etkiler mi, neden olmasın?!
 
Bu arada, bulutun kobiler üzerindeki olumlu etkisinden konuşuluyor ama kimse küçük boyutlu BT şirketlerinin kurduğu veri merkezlerinden bahsetmiyor. Şu anda bulutu destekleyenler yakın zamana kadar "hosted" hizmetleri öneriyor ve iş ortaklarının veri merkezleri kurmalarını destekliyordu. Bu veri merkezi şirketlerini uzun vadede ciddi sorunlar bekliyor artık.
 
Kurum içi bulut fikri gayet makul duruyor. Özellikle e-devlet hizmetlerini sağlayan kurumlara sağlanacak bir bulut bence makul, tabii ki yine yasal bir kurum tarafından barındırılması koşulu ile. Bu yönde çalışmalar olduğunu duyuyoruz.
 
Önerim, Microsoft gibi ana üreticilerin barındırma işinden çıkarak ürün sağlayıcı olarak yerel bulutların kurulmalarını desteklemeleri ve konsolide bulutlar için altyapıyı geliştirmeleri. Her yerde kobi’lerin güçlenmesinden bahsederken tüm hizmetleri birkaç şirketin bünyesinde toplamaya çalışmak kimsenin yutmayacağı bir ikiyüzlülükten başka birşey değil.
 
Bu yazı Bilgisayarlar ve Internet içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s