Imagine Cup tavsiyeleri

Bu konuda sorular geliyor ara sıra, ortak bir cevap olması için aşağıdaki girdiyi oluşturmaya karar verdim.. Imagine Cup’ın Barselona’da ilk kez düzenlendiği 2004 yılından bu yana 2 kez teknik danışman (Barcelona, Sao Paolo), 4 kez dünya finalleri jürisi  (Seul, Paris, Kahire, Varşova) ve tamamında Türkiye finalleri jüri üyesi olarak yer aldım, bu yüzden kendimi Imagine Cup gediklisi olarak görüyorum. Yine de birincinin jürinin oy birliği ile seçilmediğini hatırlatır, benim öznel fikirlerimin başarının garantisi olmadığına dikkatinizi çekerim. Jürinin geri kalanından farklı düşündüğümü sıkça görme fırsatım oldu..

Öncelikle izlemeniz gereken bir prosedür var, bunu hem msp’lerden hem de Imagine Cup web sitesinden öğrenebilirsiniz. Tabii prosedürü izlemek başarılı olmak için yeterli değil, daha yapacak çok iş var..

Bana sorarsanız ihtiyacınız olanlar iyi bir fikir (ne kadar orjinal o kadar iyi, ama kimse patent beklemiyor..), düzgün bir implementasyon (çalışan bir yazılım görmeyi bekleriz..) ve iyi bir sunum (ingilizce).

%100 orjinal fikir bulmak neredeyse mümkün değil, makul bir sorun ve uygun bir çözüm düşünmeniz yeterli. Ancak sadece bir web sitesi yapıp, herkes gelip bunu kullanırsa sorun çözülür gibi basit kurgular genellikle işlemiyor. Bence iyi fikir olmazsa olmaz, çünkü kötü fikri ne kadar iyi implemente etsen de para etmiyor.. bence Imagine Cup bir fikir yarışması..

Fikir yarışması diyorum ama, sonuçta bu bir yazılım yarışması, bu yüzden sadece bir makale ile katılamıyorsunuz.. İyi fikrini düzgün çalışan bir yazılıma çevirmelisin.. Eğer fikrin teknik olarak orjinalse işin biraz daha zorlaşıyor.. Çalışan yazılım ve çalışan demo getirmezseniz işiniz zor.. Bu arada, sistemin tamamı, eksiksiz ve sorunsuz çalışacak diye bir şey yok, toplam 20 dk’lık demoda patlatma, gerisini toplarsın.. özellikle de birinci olur ve dünya finallerine giderseniz toparlayacak kadar vaktiniz olur..

Sunum bu işin en can alıcı kısmı.. bu tabii ki bir sunum yarışması değil, ancak iyi bir fikrin ve güzel bir çözümün olduğunu 20 dk gibi kısa bir zamanda anlatmak için iyi bir sunum yapmalısınız.. iyi sunum kesinlikle bir cem yılmaz şovu değil (yapabiliyorsan zaten uğraşma imagine cup falan..) düzgün giriş – gelişme – sonuç diziliminde dinleyiciyi sorunla tanıştır, çözümünü anlat ve neden iyi bir çözüm olduğuna onları ikna et..

Birkaç kelime de takım hakkında yazmalı. Bu bir takım oyunu, takımınızı kurarken üyelerin birbirini tamamlayıcı özelliklere sahip olmasına özen gösterin. Diğer ekiplerin dört kişinin tamamından faydalandığını düşünün, bir – iki kişinin işi üstlendiği takımların şansının ne kadar azalacağını görürsünüz.. Tabii 2 – 3 kişilik takımların birinci olduğu durumlar da olmadı değil, bu üretkenliğiniz ile alakalı..

Bu konuda blogda bazı eski girdiler var, onlara da göz atmanızı öneririm. Imagine Cup olağanüstü bir tecrübe, size en büyük tavsiyem muhakkak katılmanız olur..

Bu yazı Bilgisayarlar ve Internet içinde yayınlandı ve olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

3 Responses to Imagine Cup tavsiyeleri

 1. halilazak dedi ki:

  Kerem Bey,
  Öncelikle tebrik ve teşekkür etmek isterim güzel bir yazı olmuş. Imagine Cup’ın önceki yıllarda katılanların yayınlandığı PDFdosyalarında görüp de kim acaba dediğim Türk’ü bulmak sevindirdi :). Önümüzdeki sene (neden diye sorarsanız katılma kararını biraz geç aldık.) Imagine Cup’a katılmayı düşünüyoruz. Yalnız ilk kez olması nedeniyle kafamıza takılan bazı sorular oluyor. Genel ile ilgili olanları Imagine Cup resmi sitesi vasıtasıyla öğrenebiliyoruz. Ama Türkiye ile ilgili olanları sorabileceğimiz birisini bulamadım. Türkiye sitesinde yeterli bilgi yok ve yardım linki resmi siteye yönlendiriyor. Kısacası (biliyorum uzun oldu :)) sizden bu konuda yardım almak isteriz. Yardım ederseniz sevinirim
  Teşekkürler

  • kozsu dedi ki:

   Selam,

   Imagine Cup Türkiye ile ilgili olarak en güzel bilgileri üniversitelerdeki Microsoft Student Partner (MSP) arkadaşlardan almak mümkün. Bunun haricinde ben de elimden geldiğince destek olmaya çalışırım.

   Erken başlamak her zaman faydalıdır Imagine Cup için, ancak çok erken başlamannın da bazı riskleri var. Gelecek seninin temasını bilmiyorsan ve değişirse çözümün anlamsız kalabilir. 13 Mart’ta Imagine Cup Türkiye finalleri var Microsoft Türkiye’de, izleyici olarak katılmanı öneririm.

   • halilazak dedi ki:

    Cevap için teşekkürler Kerem Bey,
    13 Mart’tan kastınız sanırım 13 Nisan. Henüz Türkiye finalleri olmadı diye biliyorum. Gelecek senenin teması dediğiniz gibi uymayabilir. Ama son bir kaç senedir geneli kapsayan (Büyük problemlerin teknoloji ile çözüldüğü bir dünya hayal edin) bir tema oluyor. Seneye de böyle olmasını umuyoruz :).
    Her şey için tekrar teşekkürler

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s