Facebook n’olur?

Fiyatın 18$ mertebelerine düşmesiyle FB’nin akıbeti de iyice tartışılır oldu. Tartışma şirketin geleceği kadar kurucusu Mark Zuckerberg’in de kariyeri çerçevesinde de büyüyor. Ne olur sorusunda önce ne oldu bunu anlamak lazım.

Bana sorarsanız Facebook halka arzı (IPO) faciasının müsebbibi, son yıllardaki bir çok kötülüğün kaynağında oldukları gibi yine yatırım bankacılarıdır. Yarattıkları emlak balonu patlamasına rağmen devlet tarafından kurtarılan, binlerce kişi işsiz kalırken zarar eden bankalardan hala milyonlarca bonus alabilen bu bankacılar eski karlardan uzak kalınca yeni arayışlara girdiler, ve FB yeni büyük balondu. Halka arzı takiben küçük yatırımcının 3 ay gibi bir sürede kaybettiği para 20 milyar $ mertebesinde. Kim kazandı bunu? Özellikle FB’nin çalışanlarının hisse satma zamanı olan 9 ay dolmadığına göre sadece ucuza alan kurumsal yatırımcı bu işten karlı çıktı. Belki bütün bir sektör için küçük bir kazanç ama işi döndürenler iyi kazandı.

Peki sular 18$ çevresinde duruldu mu? 9 ay tamamlandığında büyük bir satış gelmezse, şimdilik durulmuş gibi duruyor. FB ne kadar büyük bir balon? 18$’dan hesaplanınca 50 milyar civarında hala beklenen kazançlarına göre çok yüksek değerli gibi gözüküyor dense de FB kazancı olan, hatta potansiyeli olan bir şirket. Bu yüzden de %100 balon demek makul değil. Bu şartlarda FB sıfırlar mı sorusuna ben evet demem.

Peki Zuckerberg’e patlar mı bunlar? Eğer IPO sırasında ciddi bir ihlalden (yasal olarak) sorumlu tutulmazsa hala şirketin %57’sini elinde tutan Zuck bu işten sıyrılır gibi duruyor. Hatta sıyrılmanın ötesinde yakın zamanda sektör ve ilgili dünya kendisini yeni Steve Jobs olarak selamlayacak. Neden derseniz, sebebi potansiyel yatırımcılara yazdığı mektupta gizli.

“Facebook’u şirket olarak yaratmamıştık” cümlesiyle başlayan mektup, “basitçe ifade edersek: para kazanmak için hizmet üretmiyoruz, daha iyi hizmetler üretebilmek için para kazanıyoruz.” cümlesiyle işletme tarihine girecek. Şimdiden taraftarlar toplamaya başladı ve insanlar aslında doğru bir yöntem olarak görüyorlar. Ben de istisna değilim.

Mektubun tamamı ve Henry Blodget’in güzel yazısı http://www.businessinsider.com/facebook-stock-letter-shareholders adresinde.

Bu yazı Uncategorized içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s